Hata
  • Error loading Menus:

Herkes O’ nu (SAV) Okuyor

Yazdır
PDF

Diyarbakır Eğitimciler Derneği (DEĞİDER) ile Peygamber Yolu Derneği’ nin, düzenleyeceği, Kutlu doğum etkinlikleri çerçevesinde   Peygamberler ve Sahabeler Şehri Diyarbakır da “Herkes O’ nu Okuyor” adlı kitap okuma yarışması yapılacaktır.  
İnsanlık, bugün Peygamber Efendimizin hayatını bilmeye, öğrenmeye ve anlamaya her zamankinden çok daha fazla ihtiyaç duymaktadır. O’nun saf ve duru hayatını okuyup bilmek, bilip de yaşamak ve yaşayıp da yaşatma arzusuyla şahlanmak ayrı bir ehemmiyet arz ediyor. Onu ne kadar biliyorsak o kadar mutlu; ne kadar yakından tanıyorsak o kadar huzurlu ve bahtiyarız demektir.
Bu sebeple bugün bizim; Efendiler efendisinin bir insan olarak toplum içindeki misyonunu anlatan, O’ nu yaşayıp ortaya koyduklarıyla birlikte nazara veren, O’ nun örnek hayatını anlatırken çağlar ötesindeki dünyayı yaşanılan asırla birleştiren insanlara ihtiyacımız var.
Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (SAV)'in dünyaya teşriflerinin 1443. yıldönümünü münasebetiyle; Efendimizin örnek kişiliğini yetişkin erkek ve kadınlara, çocuklarımıza ve gençlerimize model olarak nasıl sunabiliriz? Duygu ve düşüncesi ile böyle bir kitap okuma yarışmasını düzenlemeye karar verdik.  
“Herkes O’ nu Okuyor” adlı kitap okuma yarışmasına, 7 Ocak ile 24 Mart tarihleri arasında isteyen herkes aşağıda belirlenen kitaplardan kendine uygun olanı seçebilecek ve kayıt yaptırabilecektir.
Kitap okuma yarışmasında kullanılacak kaynak eserler;
1-Yetişkinler; Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi’ nin Kaleme Aldığı Sonsuz Nur adlı 2 ciltlik eserden;
2-Lise Öğrencileri; Dr. Reşit HAYLAMAZ ’ın “Gönül Tahtımızın Eşsiz Sultanı EFENDİMİZ (SAV)” adlı eserden;
3-İlköğretim Öğrencileri; Rahime Kaya’nın Efendiler Efendisi (SAV) adlı eserden;  sınav yapılmasına karar verildi.

“Herkes O’ nu Okuyor” adlı kitap okuma yarışması ile Peygamberler ve sahabeler şehri olan Diyarbakır’ ımız da efendimizin yaşına denk altmış üç bin kişinin sınava katılımı beklenmektedir.
Sınav Diyarbakır il merkezi ile 13 çevre ilçede yapılacaktır.
İlahiyat camiasından değerli ilim adamlarının olduğu komisyon tarafından sınav soruları hazırlanacaktır.
Sınav, 5 ile 12 Nisan 2014 tarihleri arasında farklı seanslarda yapılacak ve herkes kendisine uygun seansta girebilecektir.
Sınav için müracaatlar internet üzerinden  https://form.herkesonuokuyor.com adlı web adresinden yapılacaktır.

Sınav çoktan seçmeli yapılacaktır. Yetişkinlere; 80 soru ve 80 dakika, Lise Öğrencilerine 50 soru ve 50 dakika, İlköğretim öğrencilerine ise 50 soru ve 60 dakika süre tanınacaktır.
Sınava girenler arasında puan eşitliği olması durumunda noter huzurunda çekilecek kur’a ile dereceye girenler belirlenecektir.
Yarışma sonucunda tüm kategorilerde 7 si umre olmak üzere Ipad’ lar, Lcd Televizyonlar, Tam altınlar, samsung S3 mini telefonlar, samsung Ice 1 ler, bisikletler, yarım altınlar ve çeyrek altınlar olmak üzere toplamda 129 ödül verilerek Diyarbakır’ ımızda belki de bir ilk yaşanacaktır.
Diyarbakır’ daki ödül töreni yarışmanın hemen akabinde 13 nisan Pazar günü yapılarak sahiplerini bulacaktır. Dereceye giren ve ödül kazananların Türkiye Geneli sınavı ise Gaziantep’te 19 Nisan 2014 cumartesi günü yapılacaktır. Türkiye geneli yarışmada dereceye girenler de 20 Nisan Pazar günü İstanbul’da  düzenlenecek  ödül töreninde sahiplerini bulacaktır.
Bu zor ve meşakkatli organizasyonun ana gayesi; Ümmeti olduğumuz Peygamber Efendimizin (sav) hayatını, Güzel Ahlakını, barışçıl kişiliğini, yaptıklarını, İslam’ı yayma çabaları esnasında yaşadığı zorlukları, sabrını ve yolunu, insanlarımızın daha iyi anlamasını sağlamaktır. Bugün belki de sosyal yaşamın her alanında karşılaştığımız ve çözemediğimiz sorunların ana nedeni Muhammedi (sav) yaşam felsefesini tam anlayamadığımızdandır.
Öyleyse; Zaman Sevgililer Sevgilisi, Efendiler Efendisi Hz. Muhammed Mustafa’ yı (sav) tanımak zamanıdır.

Mehmet Emin ÖZGÜLTEKİN
Diyarbakır Eğitimciler Derneği                         
Yönetim Kurulu Başkanı